Znaczenie wiązań snowboardowych

Jazda na snowboardzie to sport widowiskowy i nieco ekstrawagancki. Wykorzystanie pojedynczej deski narzuca pewne elementy techniczne jazdy, ale także sprawia, że inaczej rozumie się jazdę po śniegu, niż jeżdżąc na nartach. Konkurencje snowboardowe na przykład wymagają mniej szybkości, a więcej precyzji, czy nawet różnych tricków.

Dlaczego wiązania snowboardowe są ważne?

wiązania snowboardoweFascynujący i bardzo widowiskowy jest Freeride, czyli wolna – w znaczeniu swobodna – jazda poza przygotowanymi trasami. Snowboard cross to pasjonująca dyscyplina, gdzie na trasie z przeszkodami takimi jak muldy, wyskoki, ostre zakręty a nawet nawroty o 180 st – ściga się równocześnie sześciu zawodników. Jest jeszcze slalom, są konkurencje freestylowe polegające na wykonywaniu skoków, piruetów i innych trików. Niektóre z konkurencji wymagają butów twardych, jak do nart, a inne z kolei butów snowboardowych miękkich. Dlatego tak ważne są też wiązania snowboardowe, które stanowią o bezpieczeństwie i komforcie jazdy. Wiązania to ważny element, bez którego nie da się jeździć na snowboardzie, bo są one po to, by przymocować buty do deski. Kupując wiązania trzeba się kierować jedną zasadą, która mówi, by do miękkich desek dobrać miękkie wiązania, a do tych twardych – twarde wiązania. Ale to nie jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze wiązań snowboardowych. Dużo zależy od preferencji samego snowboardzisty, a także typu i przeznaczenia jego sprzętu

Czego innego używa się we freestyle, a czego innego w freeride. Na przykład wiązania snowboardowe mogą mieć dwa rodzaje zapięć: klasyczne, zapinane na dwa paski albo bardziej zaawansowane, z systemem szybkiego zapięcia poprzez odchylenie łyżki. Inny istotny element wyboru wiązań to ich rozmiar, dobrany odpowiednio do butów.