Zastosowanie prasy krawędziowej w przemyśle

 

Prasa krawędziowa jest urządzeniem służącym do obróbki blachy, głównie jej cięcia. Dzięki wykorzystaniu stempli oraz odpowiednich matryc możliwe jest wykonanie tego procesu, jak i również zagniatania bądź karbowania. Swoje zastosowanie odnajduje w wielu gałęziach przemysłu, wszystko ze względu na łatwość w obróbce przy użyciu tego urządzenia.

Budowa prasy krawędziowej

prasy krawędzioweWśród dostępnych na rynku pras krawędziowych możemy wyróżnić wiele rodzajów. Do najpopularniejszych z pewnością należą prasy krawędziowe hydrauliczne, które charakteryzują się wysoką siłą nacisku, nawet do kilkuset ton. Sprawdzają się doskonale w przypadku obróbki długich oraz grubych blach. Z kolei prasy elektryczne nie charakteryzują się dużą siłą nacisku, jak poprzednie, jednak są znacznie szybsze. Spotkać się z nimi możemy w przypadku wieloseriowego gięcia niewielkich elementów. Na rynku spotkać możemy się również z prasami pneumatycznymi oraz mechanicznymi. Wszystkie urządzenia różnią się między sobą przede wszystkim siłą nacisku, szybkością przeprowadzanego procesu, długością gięcia wyrażaną w milimetrach oraz dokładnością. Sama prasa krawędziowa zbudowana jest najczęściej z ramy w kształcie litery C z belką dolną w płaszczyźnie poziomej, na której zamontowana jest matryca. Konstrukcja składa się również z belki górnej w płaszczyźnie pionowej na której osadzony jest stempel poruszany za pomocą dwóch cylindrów mechanicznych. Mimo, że obsługa prasy krawędziowej nie należy do zbyt skomplikowanych, osoba zajmująca się jej użytkowanie powinna posiadać odpowiednie kwalifikacje.

Ciężko wyobrazić sobie produkcję elementów wykonanych z blachy bez zastosowania prasy krawędziowej. Jej pojawienie się nie tylko usprawniło pracę wielu zakładów produkcyjnych, ale zwiększyło wydajność oraz samą jakość produkowanych z jej udziałem materiałów.