Wykorzystanie pachołków drogowych

 

Jestem kierowcą od 16 lat. Od 7 lat jestem również instruktorem nauki jazdy i prowadzę własny ośrodek szkolenia kierowców. Prowadzenie samochodu to nie tylko moja praca, ale także niesamowita przyjemność. Uwielbiam siedzieć za kierownicą. Mam też już spore doświadczenie w tej praktyce i wiem, jak ważne są niektóre elementy, które często są niedoceniane.

Istotna rola pachołków drogowych

pachołki drogoweJeżdżąc po Polsce i po świecie, spotkałem wiele różnego rodzaju sytuacji losowych. Roboty drogowe, wypadki samochodowe, wyboje czy ubytki nawierzchni, to wszystko sprawia, że na drodze może być niebezpiecznie. Nie zawsze takie niebezpieczne miejsce jest odpowiednio oznakowane, co zwiększa ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku komunikacyjnego. W ciągu dnia można zauważyć takie miejsca z większej odległości, jednak wieczorem lub w nocy jest to bardzo trudne, a często pojedyncze metry mogą mieć duże znaczenie dla bezpieczeństwa. Z pomocą przychodzą jednak pachołki drogowe. Pozwalają one na odgrodzenie niebezpiecznej strefy oraz na wcześniejsze poinformowanie nadjeżdżających kierowców, gdyż są widoczne z większych odległości. Pachołki drogowe wykorzystuję również na placu manewrowym mojego ośrodka szkolenia kierowców. Młodzi kursanci mogą wówczas jechać po wyznaczonym torze, a także ćwiczą obowiązkowe manewry drogowe. Ustawione pachołki pozwalają na odpowiednie zaplanowanie toru ruchu oraz na wyćwiczenie umiejętności zatrzymania się w odpowiedniej odległości od przeszkody.

Pachołki drogowe są wynalazkiem bardzo niedocenianym przez wszystkich, często są traktowane jako przeszkoda. Ich zadanie jest jednak bardzo ważne, ponieważ pozwalają na uniknięcie kolizji, a w przypadku nauki jazdy – na wytrenowanie odpowiednich nawyków prowadzenia samochodu.