Wybór dobrego rębaka

Wśród urządzeń do przerobu drewna coraz częściej używanym jest rębak do drewna. Cieszy się tak dużym zainteresowaniem gdyż istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na drewniane zrębki. Znajdują one zastosowanie do produkcji opału oraz są wykorzystywane w branży ogrodniczej. Może cieszyć fakt, że do produkcji zrębków są wykorzystywane odpady drzewne w postaci gałęzi i odrostów. Kiedyś były zupełnie nieprzydatne, a teraz stanowią cenny surowiec. Do ich przetwarzania wykorzystuje się właśnie rębaki.

Budowa i działanie rębaków

nowy rębak do drzewaWśród oferowanych przez wielu producentów rębaków do drzewa jest widoczny zasadniczy podział według kilku kryteriów. Pierwszym z nich jest napęd urządzenia, który może być elektryczny, spalinowy lub na wał odbioru mocy z ciągnika tzw. WOM. Jest to podział ważny z punktu widzenia klienta gdyż daje dużą dowolność wyboru zgodnie z potrzebami. Następne kryterium podziału to budowa mechanizmu tnącego, który może opierać się na tarczach lub bębnach. Na nich zamontowane są bardzo mocne wykonane z najlepszej stali noże tnące. Uwzględniając ten podział wyróżniamy rębaki tarczowe i bębnowe. Produkowane rębaki różnią się wielkościami oraz mocami przerobowymi. Znajdziemy na rynku małe rębaki ogrodowe dla użytkowników domowych oraz duże profesjonalne modele do masowego przerobu. Ilość urządzeń na rynku jest bardzo duża. Można urządzenie zakupić na rynku wtórnym lub zaopatrzyć się w nowy rębak do drzewa polskich lub zagranicznych producentów. Dużą zaletą rębaków ciągnikowych oraz spalinowych jest ich mobilność gdyż pozwala to na wykonanie prac bezpośrednio w terenie. Producenci rębaków spalinowych coraz częściej oferują w tym celu swój sprzęt zamontowany na przyczepach i innych wózkach kołowych.

Dobre rębaki to urządzenia wyjątkowo solidne, wykonane z najlepszych materiałów. Podczas ich pracy występują bardzo duże przeciążenie więc warto jest zainwestować w nowy rębak gdzie będziemy mieli gwarancję jakości. Rębaki z rynku wtórnego mogły być użytkowane w sposób nieprawidłowy. Podczas zakupu rębaka warto zwrócić uwagę na jego budowę. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy lej podawczy, mechanizm tnący, kanał wyrzutowy oraz napęd spełniają nasze wymagania. Bardzo ważne są parametry robocze rębaka.