Współczesne i starożytne zastosowanie agatu

 

Przemysłowe zastosowania agatu wykorzystują jego twardość, zdolność do zachowania wysoce polerowanej powierzchni i odporność na substancje chemiczne. Tradycyjnie był używany do produkcji łożysk o ostrych krawędziach do wag laboratoryjnych i wahadeł precyzyjnych, a czasami do produkcji moździerzy i tłuczków do kruszenia i mieszania chemikaliów.

Zastosowanie agatu w przemyśle i sztuce

bransoletki z agatuOd wieków jest również używany do wyrobu narzędzi do polerowania skóry. Sztuka dekoracyjna wykorzystuje go do wyrobu ozdób, takich jak szpilki, broszki i inne rodzaje biżuterii (m.in. bransoletki z agatu), noże do papieru, podstawki pod kałamarze, marmury i pieczęcie. Agat jest również do dziś używany do wyrobu dekoracyjnych eksponatów, koralików, rzeźb, jak również do polerowanych i szlifowanych okazów o różnej wielkości i pochodzeniu. Idar-Oberstein był jednym z ośrodków, które wykorzystywały agat na skalę przemysłową. O ile początkowo z lokalnie znalezionych agatów wykonywano wszelkiego rodzaju przedmioty na rynek europejski, o tyle na przełomie XIX i XX wieku stało się to działalnością globalną. Idar-Oberstein importował duże ilości agatu z Brazylii, jako balast dla statków. Wykorzystując różne zastrzeżone procesy chemiczne, produkowali kolorowe koraliki, które sprzedawano na całym świecie. Agaty od dawna były wykorzystywane w sztuce i rzemiośle. Sanktuarium kościoła prezbiteriańskiego w Yachats w stanie Oregon ma sześć okien z szybami wykonanymi z agatów zebranych z lokalnych plaż.

Agat jest jednym z najczęstszych materiałów używanych w sztuce rzeźbienia w twardym kamieniu i został odzyskany w wielu starożytnych miejscach, wskazując na jego szerokie zastosowanie w świecie starożytnym, na przykład archeologiczne odzyskanie w Knossos na Krecie ilustruje jego rolę w kulturze minojskiej z epoki brązu.

Źródło to https://mogusto.pl/