Wskazania do korzystania z komory hiperbarycznej

Terapia tlenem od dawna jest uznaną metodą leczenia różnych schorzeń. Badania naukowe pokazują, że tlen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a jego rola nie ogranicza się jedynie do udziału w procesie oddychania. Tlen stymuluje odnowę i regenerację naszych komórek, więc jego odpowiedni poziom powinien być utrzymywany.

Kiedy zaleca się wykonanie zabiegów tlenoterapeutycznych?

komora hiperbaryczna krakówZdarzają się jednak takie jednostki chorobowe, w których saturacja jest obniżona. Parametr ten mówi nam o zawartości tlenu w naszym organizmie. Im jest niższy, tym mniej go mamy. Przy niskim poziomie powinniśmy włączyć taka terapię, która sprawi, że poziom tlenu w naszej krwi wróci do normy. Jednym z polecanych rozwiązaniem są zabiegi w komorze hiperbarycznej. Jeśli chodzi o zabieg w miejscu takim jak komora hiperbaryczna Kraków jest miastem, w którym warto go wykonać. W Krakowie znajdziemy kliniki, które wyposażone są w nowoczesne komory hiperbaryczne, dzięki którym zabieg jest wydajniejszy. Taki zabieg zazwyczaj trwa około pół godziny, a tlen podawany jest pod zwiększonym ciśnieniem wynoszącym około trzech atmosfer. Zabieg wykonywany jest jednak pod kontrolą lekarza i to on ustala jego dokładne parametry na podstawie wywiadu z pacjentem, a także jego wyników badań. Jeśli chodzi o wskazania do przeprowadzania takiego zabiegu to są one szerokie.

Przede wszystkim zalecany jest w przypadku osób o obniżonej saturacji, na przykład po zakażeniu koronawirusem, co w ostatnim czasie występuje stosunkowo często. Komory hiperbaryczne zaleca się również podczas leczenia trudno gojących się ran i odleżyn, które powstały w wyniku nieleczenia cukrzycy, czy też urazów. Dobre efekty uzyskuje się również w przypadku nadciśnienia tętniczego.