Utylizacja odpadów medycznych

Od nowego roku w każdym gabinecie lekarskim obowiązywać będą nowe przepisy w związku z bezpieczeństwem pacjentów i w każdym pomieszczeniu lekarskim będą musiały stać specjalne pojemniki przeznaczone na skażone odpady medyczne. Dotychczas były wspólne pojemnik na odpady medyczne, lecz teraz jest podział na zwykłe odpady medyczne i skażone.

 Pojemniki na medyczne odpady

pojemniki na odpady medyczne skażoneW najnowszym rozporządzeniu wszyscy pracownicy szpitala i innych jednostek medyczny maja w obowiązku dzielić odpady medyczne na skażone i nie skażone. Odpady skażone to wszystkie te które miały kontakt z pacjentem chorym na jakakolwiek chorobę głownie są to igły po pobraniach krwi i pojemniki na lekarstwa które maja kontakt ze ślina pacjenta. Są to powiem dwie drogi najczęstszych zakażeń (droga kropelkowa i krew), na które narażeni są inni pacjenci, którzy przyszli miedz innymi na badania kontrolne. Dlatego jak od przyszłego tygodnia dyrektywa wchodzi w życie to w każdym pomieszczeniu medycznym będziemy mogli już obaczyć pojemniki na odpady medyczne skażone, które będą specjalnie zabezpieczone i nie będzie można ich otwierać. Służyć będą tylko do wrzucania odpadów a ich opróżnianiem zajmować się będzie specjalistyczna firma, która zabierać będzie cale pojemniki i na ich miejsce stawiać nowe. Takie przepisy maja niemal w 100% zabezpieczyć zdrowych pacjentów przed zewnętrznymi czynnikami patologicznymi, i pacjenci będą czuli się bardziej pewnie w szpitalach.

Jest to bardzo dobry ruch ze strony ministerstwa, gdyż w tym momencie prawdopodobieństwo dostania się zakażonych środków do środowiska jest znikome. Pierwsze pojemniki mają dotrzeć dosłownie na dniach do największych szpitali w Polsce a do końca miesiąca każda placówka medyczna będzie już miała te pojemniki.