Stale rosnąca sprzedaż płyt winylowych

W latach 90 nikt by się nie spodziewał, że ktoś będzie jeszcze w przyszłości kupował płyty winylowe. Oczywiście kolekcjonerzy z sentymentu kupowali takie płyty, ale sprzedaż była bardzo niska. Dziesięć lat temu globalna sprzedaż płyt winylowych wynosiła około 45 milionów dolarów.

Namacalne nośniki dźwięków czyli płyty winylowe

sklep z płytami winylowymiObecnie sprzedaż winyli wynosi kilkaset milionów dolarów rocznie i ta kwota stale wzrasta. Również w Polsce w sklepach muzycznych znowu można znaleźć na półkach płyty winylowe – i to nie tylko stare płyty, ale również płyty pochodzące od współczesnych artystów. Praktycznie każdy szanujący się artysta w Polsce wydaje wersję płyty CD na płycie winylowej. Z czego wynika tak duże zainteresowanie płytami winylowymi? Większość osób twierdzi, że z tęsknoty. Ludzie zaczęli tęsknić, że tradycyjnymi i namacalnymi nośnikami dźwięków. Każdy sklep z płytami winylowymi ma w swojej ofercie płyty pochodzące z ubiegłego wieku jak i najnowsze płyty polskich i zagranicznych artystów. Aby posłuchać takiej płyty, potrzebny jest gramofon. Są też nowoczesne wieże, które umożliwiają słuchanie płyt winylowych. Nic jednak nie cieszy fana muzyki tak bardzo jak właśnie płyty winylowe odsłuchiwane na gramofonie. Przyjemne analogowe nośniki sprzedawane są w kopertach. Co więcej, producenci oferują nie tylko płyty winylowe. Często do płyt dołączane są także specjalne kody, dzięki którym możliwe jest pobranie muzyki w wersji cyfrowej na telefon komórkowy.

Być może także dlatego płyty winylowe cieszą się takim zainteresowaniem. Każdy fan prawdziwej muzyki powinien przynajmniej na próbę przesłuchać jednej płyty winylowej. W tym dźwięku naprawdę można się zakochać. Cena płyt winylowych jest zbliżona do cen płyt CD. Płyty sprzedawane są w oryginalnych, ładnych opakowaniach papierowych.