Sposoby zabezpieczenia obwodów drukowanych

Elektronika jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin w kontekście nowych technologii. Praktycznie każde urządzenie potrzebuje obecnie nowoczesnych układów sterowania, które są oparte w dużej mierze o układy mikroprocesorowe czy sterowniki programowalne.

Powłoka lakiernicza chroni ścieżki płytki

lakierowanie pcbWiększość nowobudowanych maszyn opiera się o elektroniczne sterowanie, które umożliwia przesyłanie danych i zdalne kierowanie daną maszyną. Z elektroniką człowiek obecnie ma styczność na każdym kroku. Przykładem mogą być tutaj chociażby nowoczesne źródła światła takie jak diody elektroluminescencyjne. W oprawach tych zawierają się układy elektroniczne, które przetwarzają napięcie zasilania do odpowiedniej wartości. Wszystko to nie byłoby możliwe bez bazowej składowej układów elektronicznych czyli płytki drukowanej. Obwody drukowane oraz elementy na nich zamontowane tworzą układ elektroniczny. Płytki pcb mogą być jednowarstwowe lub w bardziej zaawansowanych rozwiązaniach wielowarstwowe. Należy pamiętać, że wykonanie dobrej płytki pcb jest nie lada wyzwaniem. Trwałość urządzeń opartych o układy elektroniczne w dużej mierze zależy od jakości wykonania oraz sposobu realizacji projektu płytki. W celu zapewnienia odpowiedniej trwałości układu stosuje się lakierowanie pcb, które jest stosowane w celu ochrony ścieżek. Zabieg ten przeważnie jest wykonywany w firmach, które specjalizują się w produkcji obwodów drukowanych. Podwykonawca otrzymuje od producenta urządzenia zamówienie na daną partię płytek. Jest on znany od lat i ze względu na swoją trwałość często powielany. Dodatkowo lakierowanie nie jest drogim zabiegiem dlatego nikt nie jest obciążony dodatkowymi kosztami.

Następnie wytwarzany jest odpowiedni wolumen zgodnie z projektem otrzymanym od zamawiającego. Ostatnim etapem jest sprawdzenie poprawności wykonania płytek oraz nałożenie powłok ochronnych, które przeważnie wykonywane są jako powłoka lakiernicza. Czasami spotyka się również tak zwane cynowanie ścieżek, które ma zapobiec utlenianiu się miedzy wraz z upływem czasu.