Skuteczny natrysk ogniochronny

Pożar może wybuchnąć w każdym budynku, bez względu na rodzaj zastosowanych zabezpieczeń. Prawo budowlane nakazuje stosowanie odpowiednich metod zabezpieczających konstrukcje, w zależności od materiałów z jakich są wykonane.

Gdzie się stosuje natryski ogniochronne?

natrysk ogniochronnyW wielu rodzajach budynków stosowane są zabezpieczenia czynne, które obejmują wszelkiego rodzaju alarmy, czujniki dymu, ognia czy wysokiej temperatury. Z pewnością są one potrzebne, gdyż na czas informują o pojawieniu się zagrożenia. Jednakże równie ważne są zabezpieczenia bierne, które mają za zadanie powstrzymanie rozprzestrzeniania się ognia lub też utrudnieniu mu pojawienia się. Są one szczególnie istotne w budynkach o stalowych konstrukcjach, gdyż stal osiąga moment krytyczny w temperaturze pięciuset stopni Celsjusza. Najbardziej znane są specjalne farby pęczniejące, które nanosi się bezpośrednio na stalowe elementy grubą warstwą. Nie mniej jednak przewagę nad nimi ma nowoczesny natrysk ogniochronny, który można stosować do elementów stalowych jak i również żelbetonowych. W zależności od wybranego rodzaju natrysku, może on chronić pokryte nim elementy przez określoną przepisami długość czasu. Ta cecha jest oznaczana literką R, przy której pojawia się liczba, na przykład 120, która oznacza, że przez tyle minut stalowy element będzie chroniony przed działaniem ognia. Po aplikacji specjalnego środka metodą natryskową, pozostaje efekt nierównej powierzchni, nazywany „barankiem”. Pozostawiony w tej formie, zachowuje wszystkie swoje właściwości.

Natrysk jest znacznie tańszy i wydajniejszy niż popularne farny pęczniejące, dlatego też firmy budowlane coraz częściej po niego sięgają. Jest to metoda łatwa w wykonaniu, szybka, dokładna i pozwalająca na zabezpieczenie elementów o dowolnej wielkości.