Skuteczna dekontaminacja pomieszczeń

Regularne sprzątanie i dezynfekowanie pomieszczeń domowych i biurowych jest konieczne z uwagi na nasze bezpieczeństwo. Jednak są też miejsca gdzie występuje znacznie więcej zagrożeń chemicznych, a nawet pojawiają się czynniki biologiczne.

Kiedy trzeba wykonać dekontaminację?

dekontaminacja pomieszczeńDla wielu osób samo pojęcie dekontaminacja nic nie mówi, dlatego warto je na wstępie wyjaśnić. Dekontaminacja polega na skutecznym neutralizowaniu i usuwaniu szkodliwych czynników z pomieszczeń. Przeważnie chodzi o czynniki biologiczne i chemiczne, które mają lub mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dekontaminacja pomieszczeń może być wykonywana na wiele sposobów, a ich wybór będzie zależał od źródła zagrożenia i metody jego neutralizacji. Może ona być przeprowadzana przy zastosowaniu specjalnych lam z ultrafioletowym światłem, które ma działanie bakteriobójcze, środków chemicznych, które rozpyla się w pomieszczeniach albo przy pomocy generatora ozonu. Jak wiadomo ozon posiada silnie trujące działanie i jest aseptyczny, dlatego doskonale się nadaje do odkażania pomieszczeń, przedmiotów, żywności czy wody pitnej. Ze względu na ryzyko niewłaściwego stosowania generatora ozonu, lepiej to zadanie zlecić profesjonalne firmie zajmującej się dekontaminacją pomieszczeń. Ozonowanie skutecznie likwiduje bakterie, wirusy, grzyby, pleń, a także nieprzyjemne zapachy. Można je wykorzystywać na małych i dużych powierzchniach, które muszą być szczelnie zamknięte, aby ozon mógł zadziałać w dużym stężeniu.

Ze wszystkich dostępnych metod na dekontaminację pomieszczeń najbezpieczniejsze jest ozonowanie, ponieważ nie zawiera żadnych środków chemicznych. Po kilkunastu minutach po skończonym zabiegu można bezpiecznie wejść do pomieszczenia, zatem jest bardzo szybkie.