Sanepid ostrzega przed tegorocznym wysypem kleszczy

Jak co roku tak i w tym na wiosnę pojawiają się kleszcze. Te owady uwielbiają ciepło i wilgoć, więc można je spotkać w każdym lesie, parku czy przydomowym ogrodzie. Sanepid ostrzega przed tegorocznym wysypem kleszczy, bo jest ich z roku na rok coraz więcej. Kleszcze stanowią zagrożenie dla zdrowia i dlatego niezbędna jest wiedza dotycząca postępowania po ukąszeniu przez tego wyjątkowo groźnego owada.

Każdy kleszcz po wyjęciu powinien zostać zbadany

szybkie badanie kleszczaZ każdym rokiem kleszczy będzie w naszym kraju coraz więcej. Wynika to z tego, że mamy do czynienia z ocieplaniem klimatu. Im wyższa jest średnia temperatura tym większa jest liczba kleszczy, które przetrwają zimę i wylęgną się na wiosnę. Przed okresem wiosennym na pewno warto jest zaszczepić się na choroby przenoszone przez kleszcze. Jeśli już przytrafi się nam ukąszenie to trzeba wiedzieć o tym, że większość laboratoriów oferuje szybkie badanie kleszcza wykrywające zarówno boreliozę jak i inne choroby przenoszone przez te owady. Gdy wyjmiemy z naszego ciała kleszcza to nie czekajmy na to aż pojawi się w miejscu ukąszenia wędrujący rumień oznaczający niemalże pewne zakażenie się boreliozą. Spakujmy kleszcza do foliowego woreczka i zabierzmy go do badania. Dzięki szybkiemu badaniu od razu dowiemy się czy powinniśmy brać antybiotyk chroniący nas przed zakażeniem się boreliozą. Jeśli okaże się, że kleszcz przenosił boreliozę to możemy od razu zacząć brać antybiotyki.

Kleszcze mają to do siebie, że mogą pojawić się dosłownie wszędzie. Możemy spotkać je zarówno w pobliskim lesie jak i we własnym ogrodzie. Kleszcze szukają sobie miejsca przysposobionego do tego, żeby przeskoczyć na ciało ludzkie. I dlatego właśnie po każdym spacerze jak i pracach w ogrodzie warto dokładnie obejrzeć swoje ciało. A jeśli zauważy się na nim kleszcza to najlepiej odpowiednio go wyjąć i udać się z nim do badania.