Rodzaje węży wysokociśnieniowych

W obecnych czasach w motoryzacji i produkcji korzysta się z różnego rodzaju przewodów gumowych, mających służyć do transmisji cieczy, również pod wysokim cieśnieniem. Należy pamiętać jednak, że nie każdy gumowy przewód w takich zatasowaniach poradzi sobie wystraczająco dobrze. Pod wpływem wysokiego ciśnienia, niskiej jakości przewód gumowy może się łatwo rozsczelnić.

Zastosowania węży wysoko ciśnieniowych

wąż olejowy wysokociśnieniowyW roli przewodów hydraulicznych wykorzystywane są specjalne przewody, wykonane zazwyczaj z gumy. Ze względu na bardzo trudne warunki środowiskowe, tego typu przewody musza spełniać pewne, ściśle określone cechy. Dlatego też w tych zastosowaniach stosuje się zazwyczaj wąż olejowy wysokociśnieniowy, który jest na nie wystarczająco odporny. Głównym zagrożeniem dla tego tpyu przewodów jest oczywiście wysokie ciśnienie, które dodatkowo dynamicznie się zmienia. Dlatego też węże wysokociśnieniowe muszą być jednocześnie odporne i wytrzymale ale także i elastyczne, aby pod wpływem zmian cieśnienia mogły się one swobodnie rozszerzać. Tylko w ten sposób nie będzie dochodziło do pękania ścianek takiego właśnie przewodu. Ze względu na kontakt z niekorzystnie oddziałującym medium w postaci płynu hydraulicznego, węże takie musza być wykonane z gumy technicznej. Musi być ona także odporna na wysokie temperatury, typowe dla warunków środowiskowych, w których takie przewody są zazwyczaj stosowane. Tylko w takim wypadku będzie można mieć gwarancje, że przewód wysokociśnieniowy będzie dobrze spełniał swoje funkcje.

Przewody gumowe, stosowane w motoryzacji musza spełnia pewne, ściśle określone cechy. Bardzo ważne jest na przykład, by były one odporne na nagłe zmiany ciśnienia przepływu, które mogłoby doprowadzić do ich rozszczelnienia, a nawet rozerwania. Ważne jest, by wiedzieć, czym kierować się przy wyborze takich właśnie przewodów.