Rodzaje okien

Budownictwo jest prężnie rozwijającym się działem gospodarki każdego kraju. Praktycznie codziennie oddawane do użytku są kolejne budynki, których jednym z elementów składowych są okna.

Różne podziały okien

oknaIstnieje wiele rodzajów okien. Możemy je dzielić ze względu na materiał zastosowany do produkcji, kształt czy ilość szyb w nich zastosowanych. Pierwszym rodzajem okien są okna drewniane. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu był to standardowy rodzaj stosowany w polskich domach. Wadą była wysoka przepuszczalność zimna do wewnątrz, konieczność uszczelniania praktycznie co roku okien z uwagi na odpadający kit, który się zużywał. Od kilkunastu lat dostępne na rynku są również okna plastikowe, których produkcja jest dużo tańsza przez co aktualnie jest to najpopularniejszy rodzaj. Również właściwości izolacyjne są znacznie lepsze niż te, które spotykaliśmy w starym rodzaju drewnianych okien. Kolejny podział to okna dwu i trzy szybowe. Już w nazwie widać różnicę pomiędzy tymi rodzajami. Kolejna to cena oraz właściwości termiczne. Tańsze okna dwu szybowe są tańsze, bo zastosowano w ich jedną szybę mniej, ale przez to więcej zimna przepuszczają do wewnątrz domu. Latem z kolei więcej ciepłego powietrza dostanie się do środka. Nie ma więc znaczenia czy nasz dom znajduje się w Grójcu, Warszawie czy Gdańsku warto zainwestować w okna trzy szybowe. Ostatni podział jest ze względu na kształt okna. Tutaj najczęściej spotykane są okna prostokątne lub kwadratowe. Coraz częściej spotkać można jednak energooszczędne okna z Nadarzyna okrągłe z pięknymi rozetami czy okna zakończone na górze łukiem.

Patrząc na powyższe zestawienie śmiało można stwierdzić, że każda osoba, która buduje dom ma ogromne pole wyboru. Praktycznie rzecz biorąc dla każdego klienta o konkretnych wymaganiach można dobrać odpowiednie okno spełniające je wszystkie.