Rekuperacja – efektywne odzyskiwanie ciepła w budynkach

Prawidłowa i sprawnie działająca wentylacja jest bardzo ważną składową budynków. Wile z nas nie zdaje sobie sprawy jak konsekwencje może nieść za sobą niesprawnie działająca wentylacja oraz jak mało skuteczna jest tradycyjna wentylacja grawitacyjna porównując ją z nowoczesnymi innowacyjnymi systemami, które są stosowane już coraz częściej.

Co to jest rekuperacja i jak działa?

RekuperatorKiedyś najczęściej stosowana technika wentylacyjna to wentylacja grawitacyjna, która polegała na zasysaniu powietrza przez kominy. Jej główną wadą było to, że nie potrafiła eliminować wilgoci z pomieszczeń. Rekuperator natomiast jest urządzeniem, które wytwarza wentylację mechaniczną i działa dzięki wytwarzanemu przez niego ruchowi powietrza. Proces ten daje pełną kontrolę nad ilością powietrza wytwarzanego i likwidowanego. Urządzenie to potrafi również odzyskiwać ciepło z wcześniej nagrzanego powietrza i ogrzać nowe oczyszczone wprowadzane do budynku. Inaczej mówiąc rekuperacja to proces w którym jesteśmy zdolni wymienić brudne powietrze na nowe oczyszczone i automatycznie je ogrzać. Po poprawnym zainstalowaniu rekuperatora w budynku, który jest swoistym centrum dowodzenia całej instalacji wentylacja zaczyna działać. Urządzenie jest zdolne zasysać powietrze w dwóch kierunkach. Pierwszy kanał zasysa powietrze zimne natomiast drugi powietrze ciepłe i zanieczyszczone. Ciągi te spotykają się w główniej komorze jednak nie mieszają się ponieważ biegną odrębnymi liniami. Powietrze ciepłe przepływa przez specjalny zamiennik ciepła i w nim zostawia całą swoją energię, która jest przejmowana przez zimne powietrze, które również jest oczyszczane ze wszelkiego rodzaju alergenów. 

Reasumując rekuperacja ma wielką przewagę na tradycyjnymi systemami wentylacyjnymi. Jeśli nawet pominiemy kwestię kosztów, które nam się zwrócą. Korzyści zdrowotne płynące z posiadania rekuperatora powinny przesądzić o wyborze innowacyjnej wentylacji. Wraz z coraz większą ilością budynków ten rodzaj wentylacji będzie stosowany coraz częściej.