Ręcznie malowane obrazy sakralne

Sztuka towarzyszyła człowiekowi praktycznie od zawsze, od samego początku jego istnienia. Wykopaliska archeologiczne dostarczają nam licznych dowodów na poparcie tezy, że człowiek jest istotą ze swej natury kreatywną, mającą potrzebę tworzenia. Stąd właśnie przez wiele stuleci rozwijały się różne prądy w sztuce.

Ikony malowane na zamówienie

ręcznie malowane ikonyJednym z czynników, który wywarł duży wpływ na rozwój sztuki, była bez wątpienia duża popularność religii chrześcijańskiej u progu średniowiecza. Chrześcijanie, z początku prześladowani, nigdy nie zaprzestali wali o uznanie ich praw do wyznawania wiary w Chrystusa. Jak wiemy, u schyłku średniowiecza niemal cała Europa była już chrześcijańska. Sztuka sakralna miała na celu oddawanie czci Bogu, a także ewangelizowanie wszystkich ludzi. Szczególnie ciekawym elementem tego nurtu są ikony, czyli obrazy przedstawiające najczęściej Chrystusa, Matkę Bożą lub postaci świętych, malowane na drewnie. Ręcznie malowane ikony to prawdziwe dzieła sztuki, które można podziwiać zwłaszcza w cerkwiach. Prawosławie słynie bowiem ze szczególnego kultu i czci oddawanej ikonom. Coraz częściej można je znaleźć także i w katolickich świątyniach. Proces malowania ikon, nazywany pisaniem, jest dość czasochłonny i wymaga sporej cierpliwości. Jednak jeśli zdecydujemy się zamówić taką ikonę u doświadczonego artysty, efekty z pewnością nas zachwycą. Ikonę możemy powiesić u siebie w domu lub podarować bliskiej osobie.

Chrześcijaństwo jest jedną z najważniejszych światowych religii. Jego wyznawcy zamieszkują wszystkie kontynenty i kraje, głosząc Ewangelię i nierzadko doznając prześladowań. Jednym z najpiękniejszych elementów sztuki chrześcijańskiej są ikony, które można zamówić u doświadczonych artystów zajmujących się ich pisaniem.