Prowadzenie poważnych robót budowlanych

 

Prowadząc firmę budowlaną niejednokrotnie przystępuje się do bardzo skomplikowanych i odpowiedzialnych prac zarówno na powierzchni gruntu jak i również pod jego powierzchnią. Niekiedy jest wymagane przeprowadzenie bardzo głębokich wykopów związanych chociażby z koniecznością wymiany gruntu pod budowę lub wykonania fundamentów pod duże obciążenia przyszłych budowli.

Jak zabezpieczyć duże i głębokie wykopy?

rozpory do wykopówZrobienie głębokiego wykopu w obecnych czasach nie stanowi najmniejszego problemu, aczkolwiek przed przystąpieniem do robót budowlanych tego typu należy przeprowadzić szereg badań dodatkowych. Aby nasze wykopy nie spowodowały katastrofy budowlanej, ani osiadania sąsiednich budynków, należy zapoznać się odpowiednio wcześniej ze strukturą terenu oraz jego warunkami geologicznymi. Same wykopy powinny być także zabezpieczone w odpowiedni sposób po przez profesjonalne rozpory do wykopów. Takowe rozpory zapobiegają osuwaniu się gruntu w efekcie czego nie powinno dojść do zawału ścian głębokich wykopów. Wykopy na dużych głębokościach dokonywane są zazwyczaj w różnych etapach, gdzie najpierw dokonuje się wybrania odpowiedniej ilości gruntu, tak aby pozostawiony wykop nie uległ zawałowi a następnie całość jest zabezpieczania za pomocą specjalnych rozpór. Kolejnym etapem jest wylewanie części fundamentu po czym znowu można przystępować do kolejnej fazy wykopów i tak aż zostanie stworzona całość.

Wszelkie prace budowlane wiążą się z bardzo dużą odpowiedzialnością ich wykonawców, zarówno te wykonywane na powierzchni jak i również pod powierzchnią gruntu. Jeżeli przeprowadzane są różnego rodzaju wykopy na bardzo dużych głębokościach, dodatkowo narażone jest całe otoczenie budowy poprzez możliwe ruchy w powierzchni gleby i ewentualne zawały ziemi.