Projektowanie sztucznego potoku w ogrodzie

Niedawno udało nam się z mężem wprowadzić do naszego nowego domu. Wnętrze mieszkania, tak samo jak sam budynek było już wyremontowane. Zbliżała się wiosna i wreszcie mogłam zająć się urządzeniem ogrodu i tarasu przed domem. Bardzo zależało mi na tym, aby przed domem mieć sztuczny strumień, potoczek w którym będzie płynęła woda. Patrzenie na wodę bardzo mnie uspokajało, dlatego to miało być moje miejsce relaksu.

Udało mi się zrobić sztuczny potoczek przed domem

sztuczny potok w ogrodzieDo jego projektowania zabrałam się jeszcze zimą. Wybrałam odpowiednie kąty nachylenia na długości całego ogrodu i zaprojektowałam w jakim kierunku będzie płynęła woda. Od razu zakupiłam również kamienie ozdobne, które po pierwsze stanowią bardzo ładną aranżację wokół takiego strumyka, a po drugie pomagają utrzymać odpowiedni kąt spadania wody, tak aby potok nie rozlewał się na małe jeziorka, ponieważ mogłoby to spowodować, że woda zamiast płynąć będzie zatrzymywała się w niektórych miejscach. Udało i się także wybrać bardzo dobrą pompę wody, która zgodnie z tym czego się dowiedziałam powinna zostać umieszczona na najniższym punkcie strumienia. Powoli zbliżała się wiosną i mogłam wreszcie zacząć budowę mojej wodnej inwestycji. Ostatecznie wyszedł mi bardzo ładny sztuczny potok w ogrodzie. W pierwszej kolejności musiałam uszczelnić teren potoku. Wybrałam do tego bardzo polecaną folię PVC. 

Miała ona odpowiednie właściwości uszczelniające, a jednocześnie nie szkodziła rośliną, które już wkrótce miały znaleźć się w moim potoczku. Na brzegach strumienia ułożyłam kamienia bazaltowe i piaskowe. Dzięki temu strumyk wyglądał bardzo naturalnie, a nie jak zwykła fontanna, którą każdy może sobie zamontować przed domem. Teraz wystarczyło już tylko nasadzić roślin i dolać wodę do potoku. Byłam bardzo zadowolona z efektu, który w ten sposób uzyskałam.