Proces produkcji stali żaroodpornej

To, co sprawia, że ??produkcja stali jest bardziej subtelną sztuką, to fakt, że procesy, w których jest ona wytwarzana, mają wpływ na to, które elementy mieszają się – iw jakim stopniu – ze stalą w trakcie jej wytwarzania, a najmniejsze zmiany w metodzie produkcji mogą w ten sposób doprowadzić do powstania stali. o bardzo innym kształcie cząsteczki – i bardzo różnych właściwościach fizycznych – niż inne.

W produkcji stali żaroodpornej niezbędna jest kadź

stal żaroodporna 1.4841Obecnie stal żaroodporna 1.4841 można wytwarzać w procesie zwanym wytwarzaniem stali tlenowej. Polega ona na wlaniu stopionego żelaza do żaroodpornego pojemnika zwanego kadzią, a następnie wrzuceniu do pieca, w którym jest już włożony precyzyjny stosunek starego złomu stalowego (w celu utrzymania pewnych bilansów chemicznych, które katalizują pożądane reakcje). Później wprowadza się inne chemiczne środki czyszczące, które tworzą żużel, materiał, który tworzy się na powierzchni roztopionej stali i pochłania zanieczyszczenia chemiczne. Żużel jest dobry – usuwa zanieczyszczenia z reszty stali. W tym momencie piec można opróżnić (opróżnić) do gigantycznej kadzi, gdzie jest dalej rafinowany – i tam można produkować różne odmiany stali. Tutaj jest on mieszany stopowo z innymi materiałami, z których każdy tworzy inny układ molekularny ze stalą, a tym samym tworzy inne właściwości w samej stali. Siarka jest szkodliwa dla spawalności, ale poprawia skrawalność. Fosfor jest zwykle niepożądanym pierwiastkiem w stalach żaroodpornych, ponieważ działa krucho, gdy oddziela się w akumulatorze ziaren. Jest również szkodliwy dla spawalności stopów niklu.

Zwykle określa się go jako górną granicę dla większości stali żaroodpornych. Inne pierwiastki stopowe stosowane w stalach żaroodpornych to mangan, molibden, tytan, wanad, wolfram, aluminium, kobalt, niob, cyrkon, miedź oraz pierwiastki ziem rzadkich, takie jak bor, cer, lantan i itr. Pierwiastki te poprawiają integracyjne właściwości stali w podwyższonej temperaturze.