Prezent biznesowy ze smakiem

Prezent dla biznesowego partnera można wręczyć przy wielu okazjach. Podpisanie umowy, podziękowanie za współpracę albo święta Bożego Narodzenia. Warto jednak mocno zastanowić się, co wręczyć, by uniknąć kłopotliwej sytuacji.

Lepiej zastanowić się nad biznesowym prezentem

prezent biznesowyWręczenie biznesowych prezentów to delikatna sprawa. Z jednej strony to kwestia kultury, ponieważ w danym kraju oferowany podarunek może nie być akceptowalny albo należy go przekazać w określony sposób. To jednak dotyczy kwestii relacji między różnymi nacjami. Inna sprawa to znajomość obdarowanej osoby. Jeżeli ktoś nie pije alkoholu, a wręczymy mu butelkę znakomitej whisky albo wina, nawet jeśli są bardzo drogie i rzadkie, to i tak popełnimy gafę. A propos ceny, prezent biznesowy nie powinien być zbyt drogi, by nikt nie posądził nas o próbę wręczenia korzyści w zamian na przykład za podpisanie umowy. Neutralnym prezentem przekazanym partnerowi w interesach będzie choćby markowe pióro. Można nawet pokusić się o grawer z napisanymi życzeniami czy podziękowaniami. Udanym prezentem powinna być także książka albo dobra kawa, o ile obdarowana osoba pije małą czarną. Praktycznym podarunkiem może okazać się na przykład organizer albo skórzany portfel. Na nich także można napisać dedykację. Jeśli znamy gust biznesowego partnera i wiemy, że na przykład lubi sztukę, warto podarować mu obraz. Klasycznym prezentem będzie też krawat czy poszetka. Warto także razem z podarunkiem wręczyć kartkę z życzeniami.

Okazji do przekazywania upominków biznesowych jest mnóstwo. Za każdym razem pamiętajmy jednak, że dużo zależy od tego, jaki prezent wręczamy i w jaki sposób to robimy. Nie wolno wzbudzić w obdarowanym odczucia zakłopotania. Niech wie, że podarunek to wyraz uznania i podziękowanie za współpracę.