Powierzchnia na plac zabaw

W obecnych czasach, przestrzeń dostępna dla dzieci jest znacznie lepiej zagospodarowana niż jeszcze kilka dekad temu, a już na pewno jest jej więcej. Są to przede wszystkim place zabaw, które niezmiennie cieszą maluchy w każdym wieku.

Jakie nawierzchnie są stosowane na placach zabaw?

kolorowa gumowa nawierzchniaKażde dziecko potrzebuje przestrzeni do zabawy i to nie tylko w domu. Musi ona być przede wszystkim bezpieczna i dostosowana do wieku maluchów. W warunkach domowych, dbają o to rodzice, natomiast w przestrzeni publicznej są to zarządcy terenów, konstruktorzy czy też właściciele. Place zabaw znajdują się w parkach, na osiedlach, skwerach czy nawet na terenach prywatnych firm lub instytucji publicznych. W tych miejscach maluchy mogą się wyszaleć do woli, gdyż znajdują się na nich przyrządy oraz nawierzchnie, które przeszły szereg restrykcyjnych kontroli. Poza huśtawkami, karuzelami, zjeżdżalniami czy drabinkami, bardzo ważna jest powierzchnia na jakiej one stoją. Kiedyś to był beton, trawa czy piach, a dziś coraz częściej stanowi ją kolorowa gumowa nawierzchnia, które doskonale amortyzuje upadki. Stopień jej elastyczności pozwala na swobodne chodzenie i skakania

, a w razie upadku nie ma ryzyka uszkodzenia ciała. Jest ona trwała i co najważniejsze – wytrzymała na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, mróz czy promienie słoneczne. Jej wykonanie jest stosunkowo proste, gdyż układa się je na duże puzzle. Jedyne czego brakuje do gumowych nawierzchni, to specjalnych obrzeży, które utrzymują je we właściwym miejscu.

Dzieci nie zdają sobie sprawy z ryzyka ani niebezpieczeństw, jakie się mogą je spotkać, dlatego też plac zabaw musi być tak skonstruowany, aby je minimalizować. Z pewnością gumowa nawierzchnia jest elementem, który doskonale spełnia swoje zadanie.