Panele słoneczne – nowoczesne źródło energii

Kiedyś pozyskiwanie energii ze słońca, do którego każdy ma dostęp niemalże przez cały rok za darmo, należało do sfery science fiction. Starszemu pokoleniu nie mieściło się to w głowie, a nowe coraz ufniej patrzy na kolejne wynalazki, które mają ochronić naszą planetę przed wyczerpaniem naturalnych zasobów.

Do czego wykorzystywać baterie słoneczne?

panele słonecznePowszechnym sposobem otrzymywania energii jest prąd lub gaz, który od wieków był uważany za jedyny. W dobie licznych kryzysów zastanawiamy się nad znalezieniem tańszych i bardziej ekologicznych sposób na przeżycie. Nie od dziś wiadomo, że słońce i wiatr mogą wytworzyć energię, jednak nigdy wcześniej nie było to tak powszechne jak teraz. Teraz już chyba każdy wie czym są panele słoneczne czy farmy wiatrowe bo dość często można je spotkać na każdej szerokości geograficznej. Kolektory słoneczne są głównie wykorzystywane do podgrzewania wody do codziennego użytku, czy wody basenowej, wspomagają systemy centralnego ogrzewania, a w upalne dni dodatkowo chłodzą budynki. Występują pod dwoma postaciami, jako płaskie płyty lub specjalne rury wypełnione płynem niezamarzającym w zimie. Na początku, kiedy panele zostały wprowadzone do Polskie, Unia Europejska umożliwiała ich zakupienie dzięki dofinansowaniu i z czego wielu rodaków skorzystało. Do montażu takiego sprzętu potrzeba jest specjalna ekipa, która będzie musiała dokonać niewielkich przeróbek w domowym systemie ogrzewania oraz zamontowania unikalnych uchwytów na dachu budynku lub równym, nasłonecznionym terenie. Ważne aby nic nie zasłaniało dostępu światła do kolektora.

W dużych miastach z paneli słonecznych raczej mało osób korzysta ponieważ jest więcej obywateli mieszkających w mieszkaniach niż domach, ale poza granicami miast są one znacznie bardziej widoczne, szczególnie na dachach domków jednorodzinnych.