badanie wzroku

Okulary i badanie wzroku w salonie optycznym

Każdy, kto musi nosić okulary wie, jak ciężko jest wybrać sobie odpowiednie okulary. Często problem pojawia się już na etapie oprawek – nie każde pasują, nie do każdych można zamontować potrzebne szkła. Czy istnieje jednak salon optyczny, który pomógłby nam dobrać oprawki tak, byśmy nie musieli martwić się o to, jak będziemy w nich wyglądać?

Najpierw badanie wzroku, potem okulary

badanie wzrokuOkazuje się, że tak. Będąc ostatnio w jednym z takich salonów w Bydgoszczy natknąłem się na coś zupełnie nowego. Optyk proponował, że zrobi mi serię zdjęć twarzy i w komputerze przejrzymy wszystkie dostępne oprawki. Było to coś zupełnie nowego. Na początku było oczywiście szczegółowe badanie wzroku w Bydgoszczy – najpierw trzeba było ustalić jaka jest moja wada i jakie muszę nosić szkła. Okazało się, że poradnia okulistyczna nie jest już konieczna do tego, by przeprowadzić badanie wzroku – mógł to załatwić każdy optyk prowadzący swój salon optyczny. Wynik oczywiście nie był tak dokładny jak wynik badań, które zrobiłaby poradnia okulistyczna, ale jest wystarczający by określić, jakiego rodzaju szkła powinna nosić dana osoba. Jeśli chodziło o dzieci, to mimo wszystko lepiej było, by zajął się nimi ktoś profesjonalny. Okulista dziecięcy znacznie lepiej ustali rodzaj i stan wady wzroku u dzieci niż przeciętny optyk, w przypadku dzieci zaś znacznie lepiej jest precyzyjnie określić wadę i jak najszybciej spróbować zatrzymać jej rozwój. Jeśli chodzi o sam wybór oprawek, to nie ma sensu się śpieszyć. Często znacznie lepiej jest poświęcić nieco więcej czasu na przymierzanie i porównywanie oprawek niż decydować się na pochopny zakup.

Koszty okularów w obecnych czasach są bardzo drogie, i gdy już decydujemy się na ich zakup, powinien on być mocno przemyślany. Szkoda jest płacić kilkaset złotych tylko i wyłącznie po to, by kupić okulary, których nie będziemy chcieli później nosić, gdy będziemy się w nich źle czuć.