Nowoczesne terapie uzależnień

Substancje psychoaktywne są ogólnie dostępne, a często tak jak w przypadku alkoholu akceptowane społecznie. Ich regularne zażywanie doprowadza do zmian nastroju, toku myślenia, oceny rzeczywistości oraz zachowania. Zmiany te początkowo wydają się osobie wchodzącej w uzależnienie atrakcyjne, czuje się ona pewna siebie, silna i niezależna.

Refundowane ośrodki leczenia uzależnień na Śląsku

sprawdzony zamknięty ośrodek leczenia uzależnień na nfzNiestety to tylko iluzja. Z czasem dochodzi do poważnych problemów zdrowotnych, społecznych a czasami nawet prawnych. Często dochodzi do rozpadu rodziny lub zupełnego jej zniszczenia przez osobę uzależnioną. Jedynym wyjściem z sytuacji jest podjecie skutecznego leczenia. Pomoże nam w tym sprawdzony zamknięty ośrodek leczenia uzależnień na nfz. Znajdziemy tam wsparcie i fachowa pomoc. Jeśli zajdzie taka potrzeba zostaniemy poddaniu odtruciu, następnie lekarz zaleci skuteczne leczenie i ustali plan terapii. Pobyt w ośrodku zazwyczaj trwa od sześciu do ośmiu tygodni. W tym czasie poznamy przyczynę naszego problemu, nauczymy się z nią walczyć. Staniemy się bardziej asertywni abyśmy mogli bez obaw powrócić po zakończonej terapii do naszego środowiska rodzinnego. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę że z uzależnienia się nie wyleczymy, jesteśmy tylko zaleczeni i w chwili wystąpienia kryzysu zawsze możemy ponownie do niego wrócić. Dlatego ważną rzeczą jest uczestniczenie w spotkaniach grup wsparcia.

W terapii mogą również uczestniczyć bliscy osoby uzależnionej. Oni również odczuli skutki nałogu i nie zawsze są w stanie sami sobie z tym poradzić. Szczególnie dotyczy to dzieci, które nie mogą do końca zrozumieć pewnych kwestii. Uzależnienie członka ich rodziny może się odbić na nich piętnem do końca życia. Dlatego opieka taka powinna się odbywać kompleksowo.