Nakrycia stołów: kiedy obrusy, a kiedy serwety?

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważną rolę w wystroju wnętrz tworzą ozdobne dodatki. Nie jest do końca tak, że o wystroju pokoju będzie świadczyć mebel lub kolor ścian. Oczywiście będzie to bardzo ważne, ale wystarczy jeden i ten sam stół drewniany postawić bez niczego, a drugi nakryć i od razu widać różnicę.

Którą serwetę stołową wybrać?

serweta na stółDlatego ludzie kupują obrusy i wszelkiego rodzaju serwety. To dopiero one tworzą wystrój – nawet całej jadalni. Większość osób nie wyobraża sobie, by niczym nie przykryć stołu. To własnie dla nich przeznaczone są sklepy z tysiącami wzorów serwet i obrusów. Dzisiejsza serweta na stół odbiega wyglądem od niegdysiejszych, choć gdyby było zapotrzebowanie i taką można kupić. Serweta pełni funkcję tylko dekoracyjną, więc jedyne, czym można się sugerować przy jej wyborze to gust. Nawet rozmiar serwety jest kwestią smaku i nie zależy wcale od wielkości stołu. Serweta można być mała na duży stół i leżeć na jego środku, a może być większa niż on i zwisać na brzegach. Jej kształt i materiał, z którego jest wykonana serweta to całkowita dowolność, niczym nieograniczona, ponieważ serweta nie ma praktycznego zastosowania jak obrus. Ten powinien być tak ułożony, być nie ściągnął się przy siadaniu oraz by wygodnie się na nim stawiało zastawę. Świetnie, jeśli będzie się dobrze prasował i będzie plamoodporny. Serweta nie musi posiadać tych właściwości. Nie plami się, a materiał z którego jest wykonana często sprawia, że nie trzeba jej prasować.

Żakardowe wzory nie są praktyczne, lecz śliczne. Delikatne wzorki nie będą się świetnie prezentowały pod talerzem, ale idealnie zgrają się z pięknym wazonem. Wyborem serwety będą kierować prawie całkowicie względy estetyczne. Jednak jest tak, że nikt z nas, nie ma takiego samego gustu i stąd ogromny wybór tych dodatków.