Modernizacja budynków – wzmacnianie konstrukcji ściągami stalowymi

Każdy budynek zgodnie z ustawą o prawie budowlanym powinien spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa oraz nie stanowić sobą zagrożenia dla innych budynków oraz ludzi, którzy znajdują się w jego otoczeniu. Z tego powodu konieczne było wymyślenie sposobu, aby zwiększyć wytrzymałość konstrukcji starych budynków (więc powstałych najczęściej w poprzednim wieku i wcześniej), a także zabytków.

Wzmacnianie konstrukcji budynków za pomocą ściągów stalowych

ściągi staloweOd stosunkowo dawna najczęściej w kwestii wzmacniania konstrukcji są wykorzystywane ściągi. W większości obecnie wykorzystuje się ściągi stalowe, rzadziej wykonane z innych materiałów – na przykład z pręta czy drewnianej belki. Zasada działania ściągów stalowych jest stosunkowo prosta – ściąg stalowy przenosi obciążenia rozciągające i w  ten sposób chroni poszczególne elementy konstrukcje (takie jak na przykład ściany czy filary) przed rozsunięciem. Dodatkowo wraz z ściągami stosuje się przy zabezpieczaniu budynków także stalowe kotwy, które chronią ściany przed przyjęciem obciążeń. W ten sposób konstrukcja budynków zostaje nie jako odciążona i obserwuje się wtedy brak widocznych przeciążeń, które były obecne do tej pory. Wyrażały się one najczęściej w spękaniach, które pojawiały się na ścianach (przede wszystkim ścianach nośnych), płytach oraz filarach. Bardzo często pojawiają się w takich sytuacjach, także wybrzuszenia fragmentów ścian bądź ich przechylenie na słabszą stronę.

Wzmacnianie konstrukcji budynków to bardzo ciężki proces, który wymaga nie tylko sporej wiedzy ekipy, która tego dokonuje, ale także wielu obliczeń. Pozwala on jednak na wzmocnienie całego budynku, co jest niezwykle ważne w przypadku wielu zabytków oraz starych budynków, których znacznie nadgryzł nieuchronny upływ czasu.