Jak zamaskować żeliwny grzejnik?

Instalacja centralnego ogrzewania to jedna z najważniejszych instalacji, jakie posiadamy w domu. W jej skład wchodzi kocioł oraz rozmieszczone w pomieszczeniach grzejniki. O ile sam piec najczęściej znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym czy kotłowni, o tyle na grzejniki musimy patrzeć każdego dnia, niezależnie od pory roku. Jak ukryć kaloryfery, aby nie szpeciły przestrzeni?

Praktyczne osłony grzejników

osłona grzejnika żeliwnegoNiektórym wcale nie przeszkadza wygląd kaloryfera wiszącego na ścianie w pokoju, wręcz przeciwnie, są tacy, którzy eksponują swoje grzejniki. Należą oni jednak do mniejszości, ponieważ zdecydowana większość z nas nie przepada za wyglądem swojego kaloryfera i chętnie ukrywa go w każdy możliwy sposób. Najlepszym sposobem na wątpliwej urody kaloryfer jest osłona grzejnika żeliwnego, ponieważ właśnie te stare modele żeliwne najbardziej kłują w oczy. Jak wykonać taką osłonę? Lepiej zrobić samemu czy kupić gotową w sklepie budowlanym? A może zwrócić się o pomoc do fachowca? Wszystko zależy od naszych umiejętności. Jeśli mamy smykałkę do majsterkowania, własnoręcznie wykonana osłona grzejnika żeliwnego nie powinna stanowić większego wyzwania. Plusem tego rozwiązania są z pewnością niższe koszty oraz możliwość wykonania obudowy dopasowanej do własnych potrzeb. Taką możliwość daje nam również wykonanie jej u fachowca, który stworzy osłonę pod nasze dyktando. Pamiętajmy jednak, że każda zabudowa grzejnika będzie w pewnym stopniu ograniczała jego pracę. Im więcej przestrzeni dla cyrkulacji powietrza wokół kaloryfera, tym sprawniej działa ogrzewanie i trzeba o tym pamiętać podczas projektowania osłony. Wolne przestrzenie, szczególnie w okolicy termostatu umożliwią pracę grzejnika bez zakłóceń, a nam zapewnią komfort cieplny w pomieszczeniu.

Osłony na kaloryfery nie muszą być zawsze wykonane z drewna (choć jest to zdecydowanie najbardziej popularne rozwiązanie). W nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach świetnie sprawdzi się szklana osłonka w postaci panelu zasłaniającego jedynie front grzejnika.