Jak wybrać odpowiednią firanę do pokoju?

Niegdyś firany wisiały w każdym oknie. Dziś stosunkowo często zastępujemy je roletami. Niektórzy natomiast stawiają na to, by ich okna nie były niczym zakryte. Praktykowane jest to szczególnie w domach typowo modernistycznych. Jednak wciąż jest wielu zwolenników tradycyjnych firan.

Firana – jaka powinna być?

sklep z firanamiKupując firanę musimy ją przede wszystkim dopasować do danego pomieszczenia. Przykładowo inna będzie pasowała do kuchni, a inna do sypialni. Dlatego należy rozsądnie je wybierać i przede wszystkim kupować takie, które będą harmonizowały z resztą wnętrza. W takiej sytuacji warto brać pod uwagę to, jaki kolor ścian jest w danym pokoju, jakie stoją tam meble i gdzie dokładnie umieszczone jest okno. Jeśli bowiem wychodzi ono na ruchliwą ulicę, to zawsze będziemy chcieli skryć się przed wzrokiem przechodniów. Dlatego też do takiego pomieszczenia będzie pasowała gruba firana, która nie będzie prześwitywała. Jeśli natomiast okno jest od strony podwórka, do którego dostęp mają tylko domownicy, wówczas można pozwolić sobie na lżejszą firanę z lekkimi prześwitami. Oczywiście firany dziś mamy różne. Niektóre są bardzo ozdobne i mają nietypowe kolory. Mamy jednak również sporo takich, które są klasyczne. Mowa oczywiście o białych firanach z koronkami. Warto zaopatrywać się właśnie w nie, ponieważ one nie wychodzą z mody. Dziś jeśli chcemy kupić idealną dla nas firanę, możemy też odwiedzić sklep z firanami. Tam mogą nam bowiem uszyć firanę na zamówienie z takiego materiału jaki nam się podoba.

Wybór firany wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się nam wydawać. Dlatego też warto do tej kwestii podchodzić rozsądnie, ponieważ firany wbrew pozorom wcale nie są takie tanie. Poza tym chcemy by taka firana pasowała do pomieszczenia, w którym zamierzamy ją zawiesić.