Jak poprawnie położyć nowoczesny alabaster

Porowata skała osadowa, w której skład wchodzą; kalcyt i aragonit, głównie koloru białego z domieszką żółtego i czerwonego – nazywamy trawertynem. Jego występowanie odnotowano również w Polsce, w okolicach Krakowa i na Podhalu. Był też znany w starożytnym Egipcie, jako alabaster do wyrobu posągów i naczyń

Ekskluzywny materiał wykończeniowy do wnętrz

tynk trawertynTen kosztowny i ozdobny materiał wykończeniowy stosowany jest zarówno we wnętrzach pomieszczeń jak i na zewnątrz. Stosuje się go do dekoracji ścian, sufitów, kominków, kolumn. Ze względu na swoje właściwości jakimi są: odporność na grzyby i pleśnie, oraz zdolność absorpcji wilgoci, tynk trawertyn może być skutecznie wykorzystany w kuchniach i łazienkach. Materiał ten głównie składa się z naturalnych spoiw wapiennych, kruszywa marmurowego, oraz dolomitów. Ten ekologiczny tynk zapewnia również właściwe oddychanie ścian. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do pracy odpowiednio zaplanować kolejność i sposób nakładania warstw, oraz sprawdzić ostateczny efekt na małej próbce. Tynk powinno się nakładać pacą ze stali nierdzewnej na grubość ziarna. Po odczekaniu około 12h i delikatnym przeszlifowaniu, można nakładać drugą warstwę. W czasie przesychania drugiej warstwy, można formować dowolne wzory, w postaci wżerów poziomych i pionowych. Następnie, wygładzamy całość, co powoduje że pory tynku zamykają się, a nieformowane obszary, nabierają charakterystycznego satynowego nabłyszczenia.

W czasie wygładzania ważne jest, aby krawędzie pacy utrzymać w idealnej czystości, najlepiej po każdym przeciągnięciu przeczyścić pacę papierowym ręcznikiem. Na zakończenie prac należy rozcieńczyć lakier dekoracyjny z wodą w proporcji 2:1 i wstępnie polakierować. Po około 4 godzinach schnięcia, można rozpocząć lakierowanie kończące, odpowiednio zabarwionym lakierem.