Jak izoluje się fundamenty?

Współczesne budownictwo rozwinęło szereg technologii, które pozwalają na stworzenie wytrzymałych konstrukcji. Jest to aspekt o tyle kluczowy, iż musi uwzględniać siłę nośną obiektów u dużej powierzchni, które mają szerokie zastosowanie w przemyśle, czy budownictwie mieszkalnym. Dlatego poszczególne z elementów konstrukcyjnych wymagają zastosowania technologii, która przełoży się na ich trwałość.

Kiedy wykonuje się izolację fundamentów?

fundamenty fachowa izolacjaNajlepszym momentem na wykonanie tego typu prac jest moment, w którym fundamenty powstają. Możliwe jest późniejsze przeprowadzenie prac izolacyjnych, jednak to właśnie początkowy etap budowy i zastosowanie hydroizolacji, czy izolacji termicznej, przynosi najlepsze efekty. Tym bardziej, że za siłę nośną budynku odpowiadają fundamenty Fachowa izolacja pozwala na odpowiednie zabezpieczenie tego rodzaju elementów przede wszystkim przed szkodliwym działaniem wody, ale również niskimi temperaturami. To natomiast przekłada się na wytrzymałość fundamentów. Ryzyko związane z ich nasiąknięciem wodą jest o tyle wysokie, o ile jest to element, który znajduje się w ziemi, dlatego narażony jest na bezpośredni kontakt z wodami gruntowymi. Osłabienie konstrukcji nośnej w negatywny sposób wpływa na wytrzymałość obiektu, a penetrująca fundamenty woda może przedostawać się do wnętrza budynku.

Dlatego jednym z niezbędnych etapów prac jest wykonanie izolacji fundamentów z zastosowaniem odpowiednich materiałów. Możliwe jest wykonanie izolacji zewnętrznej, czyli w miejscu, gdzie fundamenty stykają się bezpośrednio z gruntem, ale również wewnętrznej, co stosuje się w przypadku piwnic, czy garaży podziemnych. Chodzi o pomieszczenia, które znajdują się poniżej gruntu i są najbardziej narażone na zalanie przez wodę.