Podchloryn sodu – środek dezynfekujący

Sól sodowa kwasu podchlorawego (podchloryn sodu) jest związkiem chemicznym o wzorze NaOCl lub NaClO, zawierającym kation sodu (Na+) i anionu podchlorynu (OCl-lub ClO-). Podchloryn sodu jest najczęściej spotykany jako blady zielonkawo-żółty rozcieńczony roztwór określany jako płynny wybielacz, który jest domowym środkiem chemicznym, szeroko stosowanym od XVIII wieku.

Zastosowanie podchlorynu sodu

podchloryn sodu do basenuJest on wykorzystywany jako środek dezynfekujący (np. podchloryn sodu do basenu) lub wybielający. W roztworze związek ten jest niestabilny i łatwo ulega rozkładowi, uwalniając chlor, który jest zasadą aktywną takich produktów. Podchloryn sodu jest najstarszym i nadal najważniejszym wybielaczem na bazie chloru. Wykazuje szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego i jest szeroko stosowany w placówkach służby zdrowia w różnych proporcjach i stężeniu. Zwykle jest rozcieńczany w wodzie w zależności od przeznaczenia. Roztwory zawierające więcej niż 500 ppm dostępnego chloru są korozyjne dla niektórych metali, stopów i wielu tworzyw termoplastycznych (takich jak żywica acetalowa) i muszą być dokładnie usunięte, więc dezynfekcja wybielaczem jest czasami poprzedzona dezynfekcją etanolem. Płyny zawierające podchloryn sodu jako główny składnik aktywny są również używane do czyszczenia i dezynfekcji w gospodarstwie domowym, na przykład do czyszczenia toalet.

Niektóre środki czyszczące są tak sformułowane, aby były lepkie i szybko nie spływały z pionowych powierzchni, takich jak wnętrze muszli klozetowej. Uważa się, że niezdysocjowany (niezjonizowany) kwas podchlorawy reaguje z enzymami bakteryjnymi i wirusowymi i je unieszkodliwia. Neutrofile ludzkiego układu odpornościowego wytwarzają niewielkie ilości podchlorynu wewnątrz fagosomów, które trawią bakterie i wirusy.