Filtrowanie i wchłanianie wód opadowych – studnie

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem wolnostojącego domu z przydomowym ogrodem to zapewne miewasz problemy z odprowadzaniem wody zebranej po deszczu, czyli tzw. „deszczówki”. Istnieją jednak sprytne sposoby by takie problemy rozwiązywać.

Studnie pochłaniające deszczówkę

studnie chłonneJednym z ciekawych rozwiązań na odprowadzanie deszczówki są studnie chłonne. Obiekty tego typu to najczęściej konstrukcje w kształcie zbliżonym do dzwonu (żeby umożliwić lepsze spływanie cieczy) nieposiadające dna. Woda i inne ciecze lub nieczystości są w takiej studni zgromadzone i następnie odprowadzane do gleby. Popularnym zjawiskiem jest to, że właściciele przydomowych ogrodów budują studnie chłonne samodzielnie. Jedyne co do tego potrzeba to przeczytanie poradników, zakupienie materiałów i odrobina chęci połączonej ze zmysłem majsterkowicza. Kluczowe przy budowie takiej studni jest to żeby odpowiednio zdystansować dno naszej studni od linii wód gruntowych. Jeśli ta odległość będzie zbyt duża to efektywność odprowadzania wody z naszej studni zdecydowanie spadnie z racji silnego oporu warstwy ziemi oddzielającej. Do takiej studni możemy poprowadzić instalację łączącą studnię z rynnami naszego domu, garażu i innych budynków. Często łączy się je również z drenażami prowadzonymi przez działkę. Dość popularnym zjawiskiem jest budowanie jednej studni będącej zlewiskiem wody doprowadzonej z mniejszych studzienek. Wówczas można umieścić małe studzienki w bliskim sąsiedztwie rynien z domów czy garażów a następnie połączyć całość w jedną sieć gdzie najniżej położonym punktem będzie główna studnia chłonna.

Generalnie, studnie chłonne są jednym z najbardziej efektywnych i zarazem bardzo ekologicznym sposobem na odprowadzanie deszczówki do wód gruntowych. Sprawdzą się one przy każdym rodzaju gleby więc warto rozważyć budowę takiego obiektu na naszej działce.