Energia i kontrola jej jakości

 

O tym, że na urządzeniach elektrycznych zegarki zaczęły się spóźniać było w pewnym momencie dość głośno, nawet w telewizji. Czym było to spowodowane? Przede wszystkim zbyt niską jakością energii elektrycznej. Za mało impulsów elektrycznych powodowało, że w pewnym momencie mieliśmy przerwy w działaniu urządzeń, których nawet nie zauważyliśmy, lecz które mogły spowodować uszkodzenia sprzętu. Jak temu zaradzić?

Jakość energii elektrycznej

kontrola jakości energiiKażde gospodarstwo domowe ma tak naprawdę inny prąd, mimo że na pozór wszystko wydaje się być identyczne. Bardzo ważna jest kontrola jakości energii, ponieważ to dzięki niej wiemy, czy nasz prąd jest odpowiedni. Do gniazdka wkłada się specjalne urządzenie pomiarowe, które przez dwadzieścia cztery godziny pobiera prąd. Dzięki temu uzyskujemy wykres, czy napięcie w naszym gniazdku jest cały czas takie same. Jeśli nie, musimy to zgłosić elektrowni. Taka usterka jest do naprawienia przez pracownika elektrowni, dlatego warto jest na niego poczekać. Wykonanie kontroli jest bardzo łatwe, a urządzenie możemy wypożyczyć za niewielkie pieniądze. Na pewno warto jest wiedzieć jakim prądem dysponujemy. Może się okazać, że nasza energia elektryczna jest zbyt wysokiej jakości, czyli mamy za duże napięcie. To również należy zlikwidować. Miernik zauważy podczas kontroli wszelkie odchylenia od normy, co zostanie zanotowane na wykresie.

Aby wykonać pomiar nie trzeba być fachowym elektrykiem. Czy interpretacja wykresu jest skomplikowana? Na wykresie pojawi się cienka czerwona linia, wzdłuż której powinna rysować się krzywa. Jeśli odchylenie jest większe niż jeden punkt procentowy, znaczy się że mamy problem ze zbyt niską lub zbyt wysoką jakością. Należy to zgłosić elektrowni, aby naprawili usterkę. Oczywiście nie poniesiemy kosztu tej naprawy.