Elementy tworzące system przydomowej oczyszczalni

Każda oczyszczalnia zbudowana jest z konkretnych elementów, które zapewniają jej pracę na wysokim poziomie. W przypadku oczyszczalni przydomowych bardzo istotne jest to, by do zbiorników doprowadzać powietrze z zewnątrz. Chodzi o to, że w zbiorniku dochodzi nie tylko do procesów beztlenowych, ale również tlenowych (nitryfikacja), do których niezbędny jest właśnie tlen z powietrza.

Złoże aktywne znajdujące się w przydomowej oczyszczalni

przydomowa oczyszczalnia w PoznaniuTlen dostarczany jest do zbiornika za pomocą kompresora i sterownika dozowania powietrza. Wszystkie te nazwy mogą brzmieć skomplikowanie. Nie należy się jednak przerażać – oczyszczalnia działa całkowicie samodzielnie. Nie trzeba niczego pilnować ani codziennie sprawdzać. W oczyszczalniach przydomowych znajduje się również dyfuzor napowietrzający. Jak sama nazwa wskazuje, służy on do napowietrzania złoża aktywnego znajdującego się w biologicznej oczyszczalni. Taka przydomowa oczyszczalnia w Poznaniu do bardzo dobry pomysł dla tych, którzy nie chcą korzystać z szamb betonowych lub plastikowych i pamiętać o ich regularnym opróżnianiu (które wcale nie jest tanie). Oczywiście koszt budowy oczyszczalni będzie wyższy niż budowy szamba, ale z drugiej strony z perspektywy czasu korzyści będzie zdecydowanie więcej. W takiej oczyszczalni biologicznej bardzo ważny jest też inny element, a mianowicie złoże aktywne. Znajduje się ono w specjalnych kształtkach. Takie złoże aktywne przyjmuje postać bakterii, które przeprowadzają w zbiornikach różne bardzo ważne procesy oczyszczające.

Współpracują ze sobą bakterie tlenowe i beztlenowe. Kształtki służą dokładniej do rozmnażania się bakterii w oczyszczalni. W przydomowej oczyszczalni istotny jest również system zawrotu osadu wtórnego. Te wszystkie elementy tworzą oczyszczalnię, która wpływa pozytywnie na środowisko naturalne.