Dlaczego kask ochronny jest tak ważny?

Wykonywanie niektórych z zawodów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem. To właśnie w nich pojawia się odpowiednia odzież mająca za zadanie ochronić pracowników przed utratą zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet życia. Na odzież ochronną składa się wiele elementów. Jednym z nich jest kask ochronny.

Rola kasku ochronnego

kask ochronny bhpJeśli chodzi o kask ochronny bhp jasno określa w swoich przepisach, w jakich sytuacjach i rodzajach pracy powinien zostać wykorzystany. Jednak wbrew pozorom jego wybór nie jest wcale taki prosty. To czy będzie służył podczas wykonywania pracy uzależnione jest nie tylko od jakości, ale również wygody, bądź jej braku podczas noszenia. Jeśli bowiem nie zostanie odpowiednio dopasowany może się okazać, że nie będzie spełniał swojego głównego celu – ochrony pracownika. To czym powinniśmy się jednak w pierwszej kolejności kierować to spełnienie wszelkiego rodzaju norm narzuconych przez przepisy. Producenta powinniśmy więc już na samym początku dokładnie wypytać o certyfikat bezpieczeństwa. Jeśli producent posiada te dokumenty możemy być niemal pewni, że do produkcji jego kasków zostały wykorzystane najwyższej jakości materiały o odpowiedniej strukturze. Zwróćmy także uwagę, czy kask posiada żłobienia i profile, które nie są wcale przypadkowe na jego powierzchni. To właśnie one stanowią funkcje konstrukcyjne, które sprawiają, że kask jest w stanie uchronić przed sporymi uszkodzeniami. Ważne jest by każdy z dostępnych modeli miał możliwość dopasowania swojej konstrukcji do kształtu głowy pracownika. Jak wiemy kształt, czy wielkość głowy nie są parametrami takimi samymi w przypadku wszystkich ludzi.

Mówiąc o kasku ochronnym z pewnością każdy z nas jest w stanie odtworzyć jego wygląd w wyobraźni. Jednak jak ma się sprawa z kolorem, który w tych wyobrażeniach może się różnić? W zależności od wykonywanego zawodu kolory kasków mają swoje dopasowane kolory.