Czym jest hydrofobizacja?

Niektórzy pewnie spotkali się już z pojęciem hydrofobizacji, którą zwykle wykonuje się na betonie. w dzisiejszym artykule wyjaśniamy co to właściwie oznacza oraz jakie są zalety tej metody. Ponadto, podpowiemy jakimi metodami należy ją wykonać oraz czy jest to możliwe, aby zrobić ją samodzielnie.

Proces hydrofobizacji betonu

hydrofobizacja betonuKażdy, kto buduje dom, z pewnością usłyszał od wykonawcy, bądź przeczytał w Internecie, że podczas prac budowlanych wymagana jest hydrofobizacja betonu. I choć brzmi to skomplikowanie, w rzeczywistości jest prostym zabiegiem polegającym na nałożeniu odpowiedniego preparatu na beton, aby połączyć związki wody wraz z betonem i dzięki temu otrzymać szczelną izolację. Zabieg ten jest ważny przede wszystkim z tego powodu, że jego wykonanie pozwala zahartować beton przed wodą, pozwalając przy tym na swobodne oddychanie ścian oraz murów. Powstająca w te sposób bariera sprawia, że beton nie ulega zniszczeniu w późniejszych latach i jest odporny na działanie zewnętrznych warunków atmosferycznych. Zawarta w preparatach subilina sprawia, że mróz nie uszkadza wilgotnych ścian, a krople wody spływają po ścianie tak, jakby była ona wodoodporna. Dodatkowo, hydrofobizacja betonu sprawia, że ściany są zakonserwowane i odporne również na działanie wysuszania pod wpływem promieni słonecznych. Jednak jest to zabieg, który należy powtarzać średnio co osiem lat, ponieważ struktura bariery ochronnej wypłukuje się wraz z deszczem. Kolejnym atutem przeprowadzenia hydrofobizacji jest utrzymywanie stałej wilgotności betonu, dzięki czemu nie pęka on w wyniku wysuszania latem i nadmiernego zawilgocenia zimą.

Wszyscy, którzy ciągle zastanawiają się nad sensem wykonywania hydrofobizacji, powinni dopytać wykonawcę bądź fachowca w tej dziedzinie o szerszy zakres zalet zrobienia tego zabiegu, bo być może za kilka lat uchroni on ściany przed naturalnym procesem niszczenia, co mocno wpływa na wartość budynku.