Czym charakteryzuje się kot brytyjski?

Nie da się ukryć, że te wielkie, szare kulki pełne miłości, kradną serca każdej osobie lubiącej koty. Rasa brytyjska stała się ostatnimi laty niesłychanie popularna w naszym kraju. Nie ma się zresztą czemu dziwić, bowiem zarówno z charakteru, jak i wyglądu, koty te są idealne.

Cechy kota brytyjskiego

koty brytyjskieNie sposób się nie zakochać w tej rasie od pierwszego wejrzenia. Wszak wiadomo, że im kot większy i bardziej puchaty, tym silniej jest przez nasz pożądany, a właśnie do takich należą koty brytyjskie. Pomimo tego, że nazwa sugerowałaby ich pochodzenie właśnie z Wielkiej Brytanii, tak prawdą jest, że rasa ta przywędrowała na do nas z Egiptu, gdzie wcześniej była głównie wykorzystywana do odławiania szkodników. Kot brytyjski jest bardzo długo żyjącym kotem, ponieważ mogą nawet szczęśliwie dożyć dwudziestu lat, co powinno ucieszyć każdą osobę przywiązującą się mocno do zwierząt. Koty brytyjskie są także idealne dla każdego, kto uwielbia w kotach charakter pokroju strażnika kanapy. Są to bowiem koty bardzo spokojne i zrównoważone, pogodne oraz niesamowicie inteligentne. Ponadto nie są bardzo natrętne, więc jeżeli pracujemy w domu nie musimy się martwić, że naszą robotę będzie przerywał co chwilę kot domagający się głaskania i miziania. Kolejnym plusem kotów brytyjskich, jest ich szybka aklimatyzacja oraz to, że są świetnymi rodzicami dbającymi o swoje małe. Musimy jednak pamiętać, że zanim kot stanie się spokojny, wcześniej jako kociak może być bądź rozbrykany i ciekawski, co jest oczywiście naturalną cechą każdego dziecka zarówno w naszym świecie, jak i świecie zwierząt. 

Należy także wspomnieć o specjalnej pielęgnacji kotów brytyjskich. Koty te są dosyć sporych rozmiarów, a w dodatku posiadają puchatą sierść, którą należy czesać minimum raz w tygodniu. Czesanie to ma na celu usunąć nadmiar podszerstka. Czesanie kota częściej jest wymagane wówczas, kiedy nasz kot brytyjski jest długowłosy. Nie musimy jednak kąpać ich często, bowiem sierść kotów brytyjskich nie ma predyspozycji do filcowania.