Czy ekologia się opłaca – kilka słów o zbiornikach na wodę

 

Rosnąca moda na ekologię nie jest tylko chwilową zachcianką naszych czasów, jest to wysoce uzasadniona troska o mocno już nadwyrężone środowisko. Dla tych do których nie przemawia argument o przyszłości planety, pragnę tu przedstawić aspekt finansowy tej sprawy.

Po co montować zbiornik na deszczówkę pod domem?

plastikowe zbiorniki na wodęNajbardziej prozaiczna ze spraw – woda. Nigdy nie myślimy o tym skąd się bierze gdy odkręcamy kran, prawda jest jednak taka, że zasoby wód podziemnych ubożeją. Europejskie kraje wysokorozwinięte oczywiście nie muszą martwić się o to, że zabraknie im wody pitnej, podwyżki cen to jednak zupełnie inna kwestia. Można jednak połączyć troskę o środowisko z dbałością o własny portfel. Wystarczy tylko zaplanować dualną instalację wodną w swoim domu. Pod budynkiem, lub w jego pobliżu montowane są w ziemi plastikowe zbiorniki na wodę deszczową, która spływa tam z dachu podczas opadów. Zgromadzone zasoby wody, co prawda nie są najwyższej jakości i nie nadają się do picia, jednak niemal połowa zużycia wody w gospodarstwie domowym nie wymaga wcale wysokiej jakości wody. Ta dodatkowa część instalacji podłączona jest i używana do spłukiwania toalety, do prysznica i zlewów piwnicznych i na zewnątrz domu, oraz do podlewania ogrodu. Oprócz tego w dużej mierze uniezależniamy się w ten sposób od sieci miejskiej, co może opłacić się w przypadku letnich odgórnych ograniczeń w zużyciu wody na przykład do podlewania ogrodu.

Taka instalacja pozwala na zaoszczędzenie znacznych kwot w skali roku, a samo jej wykonanie nie jest wcale takie drogie. Przy tym efektem „ubocznym” jest znacząca oszczędność wody i  wielka przysługa oddana tym samym środowisku. Wykorzystanie deszczówki w gospodarstwie domowym naprawdę się opłaca i nam i całej kuli ziemskiej.