Czasomierz na zawodach sportowych

Sport to pojęcie ogromne i obejmujące zwykle mnóstwo zagadnień. Podobnie jest z terminem zatytułowanym czas. A jeśli i jedno i drugie ze sobą połączyć, mianowicie sport i czas, otrzyma się duet nierozerwalny, w przypadku którego brak jakiegoś z elementów oznacza krach.

Mecz na zegarze

pomiar czasu na zawodach sportowychMówi się, że ludzie szczęśliwi czasu nie liczą, aczkolwiek w tym przypadku, w przypadku szeroko pojętego sportu, owe powiedzenie nie jest słuszne. Istnieją bowiem wyjątki wyjątkowe, jak ten ww., kiedy to rzeczą wręcz obligatoryjną jest czas – każda nawet najdrobniejsza minuta, nie mówiąc już o tym, jak chwilami istotne potrafią być sekundy i ich ułamki. Dyscyplin sportowych potwierdzających tę regułę jest tak dużo, że można by wymieniać je prawdopodobnie w nieskończoność. Są dziedziny, gdzie pomiar czasu jest istotny, ale nie najważniejszy, jak np. tenis ziemny, kiedy to zegar jest jedynie kwestią kontrolną. Podobnie jest z meczami siatkówki. Natomiast zupełnie inaczej wygląda pomiar czasu na zawodach sportowych, takich, jak zawody lekkoatletyczne, w przypadku których, większość dyscyplin uwarunkowana jest właśnie osiągami czasowymi. Do takich należą choćby biegi szybkie, jak i biegi długodystansowe. Kolejnymi z dyscyplin, gdzie niezbędny jest czasomierz, to pływanie. Michael Phelps nie mógłby się wykazać i zabłysnąć na tle swoich oponentów, gdyby nie skutecznie pobijane rekordy czasowe. Ponadto, bez kontrolowania czasu nie odbyłby się mecz koszykówki, którego główny scenariusz oparty jest na czterech częściach meczu. Wymieniać można jeszcze i wymieniać, ale to, co w przypadku odmierzania czasu w sporcie jest najbardziej istotne, to skrupulatność i rzetelność. Dlatego tak ważne jest, by zegary używane do pomiarów na mistrzostwach sportowych najwyższej rangi pochodziły od najlepszych producentów.

Choć pomiar czasu prawie w każdym sporcie jest istotny, to równie istotne jest w tymże przypadku zaufanie. Zaufanie, dzięki któremu ani sędzia, ani zawodnicy nie będą mieli nawet najmniejszych wątpliwości, że zegar zawiedzie, spowolni liczenie, a w najgorszym wypadku – odmówi posłuszeństwa.