Budowa agregatów dużej mocy

Budynki zaliczane do infrastruktury krytycznej muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia, które pozwolą im funkcjonować nawet w niestandardowych warunkach. Szczególnie istotnym zagadnieniem jest zapewnienie stałego dostępu do energii, która zasila poszczególne odbiorniki. Dobrym przykładem może być szpital, gdzie w części pomieszczeń absolutnie niedopuszczalne są jakiekolwiek przerwy w zasilaniu.

Rodzaje agregatów prądotwórczych

agregat prądotwórczy dieselWłaśnie dlatego podczas projektowania budynku wykonywane są specjalne układy sieci żeby zapewnić jak największą pewność jej zadziałania. Dodatkowo w budynkach instalowane są urządzenia, których zadaniem jest wyłapanie wszelkich nieprawidłowości działania oraz natychmiastowa reakcja. Przykładem są UPS-y, które wychwytują chwilowe zaniki napięcia zasilania i dostarczają potrzebną energię w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu sprzęty podłączone do gniazdka działają nieprzerwanie. Niemniej jednak w przypadku dłuższych przerw w zasilaniu koniecznie należy wykorzystać agregat prądotwórczy diesel, który pozwala generować energię potrzebną do zasilania najbardziej newralgicznych obwodów przez dłuższy czas. Żeby było to możliwe spalane jest paliwo, dzięki czemu napędzany jest generator wytwarzający prąd. W ten sposób dokonuje się konwersja jednej postaci energii na inną. Warto wspomnieć, że na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań różnych marek, które różnią się między sobą parametrami technicznymi, a także dodatkowymi funkcjonalnościami.

W przypadku obiektów infrastruktury krytycznej zazwyczaj stosowane są jednostki wytwórcze o dużej mocy. Tylko one są bowiem w stanie zapewnić odpowiednią ilość energii przez wymagany czas. Jak widać obecnie jednym z ważniejszych zagadnień jest zapewnienie ciągłości działania i funkcjonowania najważniejszych obiektów w kraju. W tym celu należy stosować dodatkowe zabezpieczenia na wypadek wystąpienia różnych sytuacji.