Belkowanie dachowe od górali

Jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych domu jest więźba dachowa. Znawcami w tej tematyce są górale i cieśle z Podkarpacia. Od wieków tworzą solidne belkowania do zabudowy mieszkalnej. Bez względu na charakter domu, więźba musi być solidna i wykonana z odpowiedniego drewna. Takie jest świerkowe, sosnowe lub modrzewiowe.

Solidne dachy z podkarpacką więźbą

więźba dachowa podkarpacieJeśli inwestor planuje budowę domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego, zawsze rozgląda się za ekipą cieśli. To właśnie oni stawiają solidne konstrukcje z belek. Na nich utrzyma się każdy typ dachu. Mogą to być tradycyjne, dwuspadowe dachy kryte dachówka ceramiczną lub blachodachówką. Każdy, kogo interesuje więźba dachowa Podkarpacie zna z wyrobu doskonałych belek i desek. To właśnie te dwa elementy są najważniejsze przy stawianiu więźby. Belki okapowe leżą bezpośrednio na koronie muru. Do nich mocowane są łaty i kontr łaty. Belka szczytowa, czyli kalenica biegnie w górnej części i spina obie połacie dachu. Rzemieślnicy z Podkarpacia dobrze radzą sobie przy zmiennej pogodzie. Przestrzegają przepisów BHP i posiadają wszelkie szkolenia wysokościowe. W zależności od kata nachylenia dachu, dobierana jest właściwa więźba. Szczególną uwagę należy zwrócić w przypadku więźby otwartej, gdy rozpościera się nad przestrzenią salonu lub innego pomieszczenia mieszkalno-użytkowego. Wówczas belki powinny być nieskazitelne i doskonale opracowane. 

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru drewnianej, tradycyjnej więźby dachowej? Przede wszystkim znaczenie ma wykonanie. Za jakość odpowiada bowiem ekipa rzemieślników, którzy scalają i spinają belki. Dobre wyważenie elementów gwarantuje trwałość i długowieczność więźby. Belki powinny być dobrane zgodnie z projektem budowlanym i zaleceniami kierownika budowy.